X
تبلیغات
رایتل
X
تبلیغات
رایتل

 مرکاوا (Merkava) نوعی تانک جنگی است که توسط اسرائیل، به منظور تامین هر چه بیشتر امنیت جانی سرنشینان در شرایط سخت جنگی و در اصل برای کمک به ارتش اسرائیل ساخته شده است.

 از آنجایی که موتور تانک در قسمت جلوی آن قرار دارد، در نتیجه جرم بیشتر تانک در این قسمت جمع شده و در شرایط بحرانی فرار از در پشتی تانک برای سرنشینان آسانتر می شود.

 مرکاوا سریع حرکت می کند، بسیار پر قدرت است و بدنه آن از نوعی فلز ضد ضربه کم نظیر ساخته شده است. مجموعه این خصوصیات Merkava را به یکی از ایمن ترین تانک های جهان برای سربازان تبدیل کرده است. تعداد زیادی از این نوع تانک در کارخانه ای واقع در یکی از شهر های مرکزی اسرائیل به نام تلاشومر (Tel HaShomer) تولید و نگهداری می شوند، به علاوه قطعات لازم برای ساخت نیز در اسرائیل و توسط شرکت های فعال در زمینه صنایع نظامی از جمله IMI, Elbit, Soltam و ... ساخته می شوند.

 تاریخچه در سال 1967 پس از جنگ شش روزه - جنگ "اعراب و اسرائیل" یا جنگ "ماه ژوئن" نیز نامیده می شود و درواقع نبرد اسرائیل با کشورهای عربی نظیر مصر، اردن، عراق و سوریه بود که طی آن اسرائیل موفق شد نوارغزه، شبه جزیره سینا در مصر، نواحی غربی اردن و فلات جولان در سوریه را به تصرف خود در آورد - و تحریم اسرائیل توسط کشور فرانسه، وزارت دفاع اسرائیل قراردادی مبنی بر همکاری و مشارکت با کشور انگلستان در ساخت نوعی تانک جنگی به نام چیفتن (Chieftain) را به امضاء رساند.

در سال 1969 با فشار کشور های عربی، انگلستان مجبور به لغو این قرارداد و کنار گذاشتن اسرائیل از این پروژه شد. این کار اسرائیل را متوجه این نکته کرد که به منظور تامین تسلیحات نظامی اش نمی تواند به کمک دیگر کشورها تکیه کند، در نتیجه با استفاده بهینه از نیروهای داخلی، مصصم به ساخت یک تانک جنگی که عملا یکی از مخرب ترین جنگ افزارهای نظامی به شمار می رود، شد.

 تانک مرکاوا مدل Mk2 جمعیت اندک عامل ساخت مرکاوا هر چند اسرائیل حادثه جنگ یوم کیپور (Yom Kippur) در سال 1973 را با ذخایر تسهیلات نظامی آمریکا پیش برد، اما به این نتیجه رسید که کشوری مانند اسرائیل با جمعیت اندکش نمی تواند از عهده تلفات سنگین چنین جنگ هایی برآید؛ در نتیجه تصمیم به ساخت تانک Merkava با هدف حفظ جان سربازانش گرفت.

 جنگ یوم کیپور که جنگ رمضان، جنگ اکتبر یا جنگ 1973 اعراب و اسرائیل نیز نامیده می شود، جنگی بود که با اتحاد کشورهای عربی به رهبری مصر و سوریه در مقابله با اسرائیل در گرفت. این جنگ که در واقع نوعی جوابیه به جنگ شش روزه بود در تعطیلات یوم کپیور یهودیان آغاز شد و بیست روز به طول انجامید و نهایتا نیز به آتش بس رسید.

 Merkava Mk 1 برای اولین بار این تانک که مجهز به یک توپ 105 میلیمتری بود، در ماه آوریل 1979 مورد بهره برداری قرار گرفت. در سال 1982 در جنگ لبنان آزمایش شد، ظاهرا سیستم ترمز تانک با مشکلاتی روبرو بود.

 Merkava Mk 2 اشکالات Mk 1 در این مدل برطرف و بهسازی شد، از آن جمله اضافه شدن یک خمپاره 60 میلیمتری در داخل تانک بود. Mk 2 مجددا در تهاجم اسرائیل به لبنان و بیروت مورد استفاده قرار گرفت.

 Merkava Mk 3 این مدل که در 1990 معرفی شد، مجهز به یک موتور با قدرتی معادل 1200 اسب بخار و یک اسلحه Smooth-Bore 120 میلیمتری بود.

 Merkava Mk 3B در سال 1995 عرضه شد، این تانک که Merkava Baz نیز نامیده شد، در سیستم شلیک و تهویه هوای داخل آن نسبت به مدل های قبل تغییراتی بوجود آمد و یک پکیج زرهی به نام Kasag به آن افزوده شد. در واقع Merkava 3 Baz Kasag یکی از امن ترین تانک های دنیا به شمار می رود. طی انتفاضه الاقصی سه عدد تانک مرکاوا توسط رزمندگان فلسطین در نوار غزه نابود شد و 7 سرباز اسرئیلی به هلاکت رسیدند.

 Merkava Mk 4 آخرین مدل ساخته شده از تانک های Merkava است که از سال 2004 مورد استفاده قرار گرفته است، سیتم ایمنی اش کامل تر شده دقیق تر شلیک می کند.

 ملاحظات

 مانند هر تانک دیگر، Merkava نمی تواند در مقابل مین های زیرزمینی مقاومت کند. طی انتفاضه الاقصی سه عدد تانک مرکاوا توسط رزمندگان فلسطین در نوار غزه نابود شد و 7 سرباز اسرئیلی به هلاکت رسیدند.

 در زد و خوردهای اخیر میان اسرائیل و لبنان (در سال 2006) نیز چندین تانک مرکاوا تخزیب شده و سرنشینان آنها زخمی شده یا به هلاکت رسیدند.

مقامات اسرائیلی معتقد هستند که این عملیات و عملیات مشابه با کمک موشک های ضد تانک Metis-M ساخت کشور روسیه انجام شده است. از سال 2005 تعداد ده هزار کارگر در 220 کارخانه ساخت تانک مرکاوا درکشور اسرائیل به کار گمارده شده اند. در همان سال درآمد دولت اسرائیل از صادر کردن تجهیزات و ابزار جانبی تانک مرکاوا رقمی بالغ بر 200 میلیون دلار بود. کارخانه های سازنده این تجهیزات در اسرائیل، در آمد حاصله از صادرات لوازم فوق الذکر را در سال 2007 معادل 400 میلیون دلار پیش بینی کرده اند.

-------------------------------------------------------------------------------

موشک های ضدتانک قدرتمند حزب الله برای شکار تانکهای مرکاوا

 خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به بررسی موشک های ضدتانک حزب الله پرداخته است. در این گزارش آمده است موشک های مدرن و قدرتمند ضدتانک حزب الله لبنان با توانایی که در نابودی تانکهای پیشرفته اسرائیل دارند، شاید موثرترین سلاحی باشد که در جنگ لبنان به کار می رود.

 کارشناسان تسلیحاتی مدعی شده اند، این موضوع شاهد دیگری بر این است که اسرائیل با یک ارتش منظم و مجهز روبه رشدیک گروه شبه نظامی مردمی. این گزارش می افزاید، ارتش اسرائیل  تایید کرد که حزب الله از موشک های ضد تانک «متیس» ساخت روسیه و موشک های «میلان» ساخت اروپا استفاده می کند. در روزهای اخیر 7 سرباز اسرائیلی توسط این موشک ها کشته شده و 3 تانک «مرکاوا» ساخت اسرائیل که کوهی از فولاد و نماد قدرت ارتش اسرائیل به شمار می رود، نابود شده است.

 همچنین رسانه های اسرائیلی می گویند بیشترین تعداد از حدود 50 سرباز اسرائیلی که از آغاز جنگ تاکنون کشته شده اند توسط این موشک ها هدف قرار گرفته اند. یوسی کوپر واسر، یکی از افسران ارشد امنیتی ارتش اسرائیل که به تازگی بازنشسته شده است به آسوشیتدپرس گفته است حزب الله نوعی از پیشرفته ترین موشک های ضدتانک جهان را در اختیار دارد.

 او می افزاید این یک گروه شبه نظامی نیست بلکه تشکیلاتی شامل پیاده نظام و واحدهای حمایتی است. اسرائیل مدعی است که نیروهای حزب الله تسلیحات مورد استفاده در این جنگ از جمله این موشک های ضدتانک را از سوریه و ایران دریافت کرده اند.

این در حالی است که هر دو کشور هرگونه حمایت مالی و تسلیحاتی از حزب الله را تکذیب می کنند و تاکید دارند که حمایت آنها از حزب الله صرفا معنوی و فکری است. در ادامه گزارش آمده است تانکهای مرکاوای اسرائیل به دلیل بزرگی و سنگینی و حجم عظیم تجهیزات به کار رفته در آن به یک دژ نظامی تشبیه می شود.

حزب الله پس از نابودی نخستین تانک مرکاوا به جشن و شادمانی پرداخت. نیروهای حزب الله در تلویزیون رسمی خود المنار با اعلام این خبر گفتند در حالی که نیروهای نظامی حزب الله قصد داشتند به روستای شیحین پیشروی کنند، مجاهدین حزب الله با آنها مقابله کردند و یک تانک مرکاوا را نابود کردند.

 این گزارش می افزاید، علاوه بر این موشکهای ضدتانک، حزب الله به نوع قدرتمندی از سلاحهای خمپاره انداز موسوم به آر پی جی 29 مسلح است که پیش از این توسط مبارزین فلسطینی در غزه نیز برای مقابله با تانکهای اسرائیل به کار برده می شد.

 با وجود تمام این ادعاها در مورد حمایت های تسلیحاتی صورت گرفته از حزب الله و توان بالای نظامی آنها، عامل مهمی که اسرائیل و غرب در پیروزی های به دست آمده توسط این گروه نادیده می گیرد باورهای انقلابی و انگیزه بالای حزب الله برای مقاومت در برابر اسرائیل است.

منبع :http://daneshyaran.blogfa.com/
طبقه بندی:
ارسال توسط hs50
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
آمار