بازدید : مرتبه
تاریخ : 1390/03/05

 

در جنگ های امروزی پیشتیبانی هوایی همیشه امید نیروی های عملیات زمینی بوده و همیشه صدای غرنده هواپیمای خودی پیام آور نجات و پیروزی را برای سربازان فراهم کرده .

وقتی آمریکا در سال2001 به افغانستان حمله کرد خود را در سرزمینی یافت که ارتش سرخ طعم هراس و مرگ را  از آن چشیده بود

دنیایی نا معمول پر از کوه ، دره ، صخره و  با دشمنانی شبح آلود که جنگ کلاسیک برایشان معنی نداشت .در طول این جنگ عملیات پشتیبانی نزدیک هوایی بیش از هر چیزی مورد نیاز بود و بدون آن حمله به مکانی که دشمن در آن نامتقارن می جنگید چیزی جز قتل عام و شکست را در بر نداشت .

برای همین منظور ارتش آمریکا

آمریکا برای پشتیبانی سربازانش از  غول های  AC-130 استفاده کرد.

این هواپیما همان هرکولس های مسلح شده به توپ هاmm  105 و 40 بود .

AC-130در اواسط جنگ ویتنام ظاهر شد و در ابتدا با اسکورت سنگین فانتوم ها به تامین امنیت نیروهای گرفتار پرداخت.

آمار منتشره شده حاکی از آن است که این هواپیماها در جنگ ویتنام  10000 خودرو نظامی را به صورت مستقیم  هدف قرار دادند و در مقابل 6 تا از این هواپیماها سقوط کردند که در خور توجه است . پس از جنگ ویتنام این توانایی سوخت گیری هوایی نیز به این هواپیماها  اضافه شد تا بتوانند با دو سوخت گیر هوایی 13 ساعت بر فراز منطقه نبرد به اجرای عملیات بپردازند. جالب است بدانید قرار بود در عملیات طبس یکی از این هواپیماها برای پشتیبانی هوایی کماندوهای امریکایی وارد ایران شود که لغو شد.

از مجموعه هواپیماهای موجود برای آمریکا 43 فروند ارتقا پیدا کردند. قیمت تقریبی هریک از این هواپیماها چیزی بین 133 تال 190 میلیون دلار است .

تسلیحات

در مدل های اولیه این هواپیما به 2 توپ 40mm  یک توپ 20mm  و چند تیر بار سبک مجهز بود اما نیاز به اتش سنگین باعث شد که یکی از توپ 40م م با توپی 105 م م تعویض شود . و در اخرین تغییرات چهار تیربار سبک 7.62 م م به دو توپ ولکان 20 م م تغییر پیدا کردند و ان دو توپ نیز  جای خود را به یک توپ 25 م م    GAU-12  دادند.

دفاع

AC -130  برای دفاع از خود به پخش کننده های چف و فلر مجهز است و در جنگ ویتنام برای مقابله با موشک های روسی  سام 7 به غلاف ها اخلالگر نیز مجهز شد .

هدف AC-130  انهدام صد درصد اهداف است بنابراین از همان ابتدا به یک دوربین های اپتیکال  و هدفیاب لیزری مجهز است.

بهترین استراتژی AC-130  برای تامین نیاز اتش پشتیبانی  چرخش دایره وار بروی هدف است البته این موضوع برای هواپیما خطرناک است .
طبقه بندی:
ارسال توسط hs50
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
آمار