X
تبلیغات
رایتل
X
تبلیغات
رایتل

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1390/06/02

جنگنده چند منظوره F16  فالکن اولین پرواز خود را در سال 1974 انجام داد و سال 1978 رسما وارد خدمت شد .

F16 به عنوان  یک جنگنده بمب افکن تک موتوره  با توان بالا در درگیری های داگ فایت طراحی شد. که توانسته رکورد پر فروشترین جنگنده غربی در حال تولید را به خود اختصاص دهد .

F16 اولین هواپیمای عملیاتی جهان است که با سیستم دیجیتال پرواز با سیم هدایت میشود.در مدل های اولیه این هواپیما از موتور F15 استفاده شد  F16 بسیار چالاک است و میتواند  مجموعه متنوعی از محموله های هوا به زمین و هوا به هوا  را  برای ماموریت های مختلف حمل کند .

فالکن دارای رادار چند منظوره ی با توان کشف اهداف زمینی و دریایی و هوایی است مدل های مختلفی از گونه های تک سرنشینه  و دو سرنشینه ( A,B,C,D,E,F)  که پرتعداد ترین آنها مدل D.Cاست که از جمله قابلیت های آنها میتوان به دارا بودن رادار پیشرفته تر APG68و توان شلیک موشک های هایت راداری اسپارو وآمرام اشاره کرد .

هدف طراحی F16جنگنده سبک برای درگیری ها هوای بود ولی به مرور زمان به جنگنده چند منظوره سنگین با قابلیت انجام طیف وسیعی از ماموریت ها تبدیل شد

در مدل ها Eو F این جنگنده از یک رادار آرایه  فازی فعال الکترونیکی استفاده شده  که نسل چهارم از سری چنگنده های F16  به حساب می آید .

 F16 به جز نیروی هوایی آمریک


لطفا ادامه مقاله را در ادمه مطلب مشاهده کنید

در 24 ارتش دیگر نیز به خدمت گرفته شده با در نظر گرفتن درخواست ها خط تولید آن تا سال 2015 فعال باقی خواهد ماند

جالب است بدانیم ایران نیز یکی از مشتریان اصلی این هواپیما در دوران قبل از انقلاب بوده است و نزدیک 75 فروند نیز برای ایران تولید شدولی با پیروزی انقلاب ایران آمریکا قرار داد را لغو کرد و همه آنها را به اسراییل تحویل داد

حال ستون فقرات نیروی هوایی اسراییل را 300 فروند F16 تشکیل میدهند که از جمله عملیات آنها میتوان حمله به نیروگاه اتمی اوسیراک عراق، هدف قراردادن سایت موشکی سوریه  اشاره کرد.

مشخصات:

تولید کننده : آمریکا

تعداد خدمه : یک نفر

بیشینه سرعت : 2 ماخ برابر با 2240 کیلومتر در ساعت

برد : با حداکثر سوخت و بدون مهمات 4220کیلومتر و قابلیت طی 550 کیلومتر با 450 کیلوگرم مهمات در ارتفاع بسیار پایین

رادار : در مدل های A,B رادار پالس داپلر APG66 با برد کشف هدف 150 کیلومتر  در مدل های D,C رادار پالس داپلر APG68 با برد کشف هدف 290 کیلومتر   در مدل های امروزی E,F رادار آرایه فازی APG80

تسلیحات:

یک توپ 20 میلیمتری

توان حمل 7700 کیلوگرم تسلیحات شامل

موشک های هوابه هوا اسپارو آمرام سایدوایندر

تا 24 بمب 225 کیلوگرمی یا 4 بمب 900 کیلوگرمی

انواع بمب های لیزری ، هدایت ماهواره ای

موشک ضد رادار هارم

موشک ضد کشتی هارپون

موشک ضد سطح ماوریک

بمب های خوشه ای و موشک کروز


گردآوری : e.sadeghi

منبع : ماهنامه جنگ افزار
طبقه بندی:
ارسال توسط hs50
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
آمار