بازدید : مرتبه
تاریخ : 1390/08/08

سیستم مین ضد نفر SPIDER توسط کارخانجات A.Rآمریکا به منظور مقابله با نیروهای پیاده نظامی دشمن طراحی شده است .این یک بخش کنترل مهمات و یک یونیت کنترل است.یونیت کنترل مهمات دارای 6 تیوپ حامل مهمات این مین است که به طور کامل 360 درجه اطراف خود را پوشش میدهند . زمانی که نیرو های دشمن به محدوده ی اثر این مین نزدیک میشوند از هر تیوپ مهمات انفجاری به طرف آنها پرتاپ و با انفجار  تا محدوده 20 متری موجب وارد کردن خسارت به آنها میشود.

مواد دودزا ، گاز های سمی ، بمب های تاخیری ، بمب های خوشه ای و انواع مهمات استاندارد قابل استفاده در این یونیت خواهد بود .

یونیت کنترل مهمات  دارای یک باتری یون – لیتیوم با قابلیت تعویض است که به مدت 30 روز این مین را عملیاتی در محدوده نبرد عملیاتی نگه میدارد.

این مین به  دو صورت منفجر میشود

1 به صورت کنترل از راه دور که با یک ریموت

2 همانند مین های معمولی میتوان از یک سیم نازک برای تله گذاشتن در مسیر نیروهای دشمن استفاده کرد.

همچنین این مین به یک موقعیت یاب GPS مجهز است که به صورت دائم موقعیت خود را به کاربر کنترل کننده آن اعلام میکند.

یونیت کنترل بیسیم این مین دارای یک لپ تاپ لمسی است  که کار کنترل مهمات را آسان نموده است کاربر میتواند بدون تقویت کننده حداکثر تا فاصله 3 کیلومتری این مین منفجر کند .

این مین را میتوان به وسیله هلیکوپتر یا وسیله های دیگر در منطقه پخش کرد . یکی از ویژگی مهم این این است که از آنجاییکه این مهمات داخل تیوپ ها نگهداری میشوند . این مین در  فاصله ی 30 روز غیر فعال میشود. دیگر باقی ماندن آنها در آینده خطری برای افراد  غیر نظامی ندارد . برخلاف های مین های سنتی که بیشتر افراد غیر نظامی را میکشد تا نظامیان را

به همین دلیل سازمان های مبارزه با مین های ضد نفر با این سیستم مشکلی ندارند

گردآوری : E.SADEGHI

منبع : ماهنامه جنگ افزار  شماره83
طبقه بندی:
ارسال توسط hs50
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
آمار