X
تبلیغات
رایتل
X
تبلیغات
رایتل

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1390/11/27

موشک ضد زره کورنت

نوع : موشک هدایت شونده ضد زره

خاستگاه : روسیه

خدمت : ۱۹۹۴ تاکنون

وزن : ۲۷ کیلوگرم( با لانچر ۲۹ کیلوگرم(

طول : 1200 میلیمتر

قطر : 152 میلیمتر

موتور : راکت سوخت جامد

کورنت (به روسی: Корнет) یک موشک روسی ضد تانک است. این موشک، یک موشک ضد تانک هدایت‌شونده (ATGM) سنگین است و برای جایگزینی نسل قدیمی موشک‌های روسی ساخته شده است. کورنت برای مقابله با نسل فعلی و آینده تانکهای جنگی و همچنین درگیری با اهداف پرنده در ارتفاع پایین و با سرعت کم، مانند بالگرد طراحی شده است. نام روسی این موشک ۹M۱۳۳ و نام آن در نامگذاریهای ناتو AT-۱۴ Spriggan است.

تاریخچه

در دهه ۹۰ میلادی ارتش سرخ سعی در جای گزینی موشک کورنت با موشک قدیمی Konkurs

کد ناتو : AT-۵ که در ان زمان بیش از ۲۰ سال بود که در خدمت بود داشتند . که این طرح سرانجام در سال ۱۹۹۴ توسط دفتر طراحی KBP معرفی شد .

موشک Kornet یک موشک ضد تانک هدایت شونده ATGM سنگین است کورنت برای مقابله با تانک های نسل حاضر و همچنین اهداف هوایی در ارتفاع کم و با سرعت کم مانند بالگرد طراحی شده است و نام ان در طبقه بندی روسها : ۹M۱۳۳ و در کد گزاری ناتو: AT-۱۴ Spriggan است . این موشک در سال ۱۹۹۴ وارد خدمت ارتش روسیه شد و نام مدل صادراتی ان Kornet -E است.

موشک کورنت دارای ۴ بال کوچک در عقب و ۲ بال کوچک در دماغه است این موشک روی سه پایه وانواع خودرو های زرهی مانند BMP-۳ قابل نصب است و توسط دو نفر قابل حمل می باشد ومدت زمان عملیاتی نمودن ان نیز از ۱ دقیقه تجاوز نمی کند همچنین وزن این موشک ۲۷ کیلوگرم می باشد .

موشک

موشک کورنت با دو سر جنگی قابل استفاده است:

۱- برای اهداف انسانی وجنگ های شهری(ترموباریک)

۲- سر جنگی دو مرحله ای برای مقابله با اهداف زرهی دارای زره واکنش گر (Tandem HEAT)

برد موشک کورنت در روزحداقل ۱۰۰ متر وحداکثر ۵۰۰۰ متر است و برد این موشک در شب حداقل ۱۰۰ متر وحداکثر۳۵۰۰ متر است.

موشک کورنت یکی از جدیدترین موشک های نسل سه است که برای مقابله با جمینگ از یک سیستم لیزری جدید استفاده میشود .این سیستم معادل سیستم بکار رفته در FGM-۱۴۸ است.

درجنگ های اخیر ثابت شده که این موشک در جنگ های شهری در برابر بسیاری از تانک های معروف مانند : Merkava ۳ اسراییل M1 Abrams امریکا Stryker وحتی BMP وbtr-۹۰ روسیه موثر است . شواهد در جنگ اخیر حزب الله واسراییل وجنگ عراق نشان می دهد که کورنت مافوق صوت است .

سوخت موشک توسط یک سوخت جامد تامین می شود ضمنن موشک دارای دو اگزوز می باشد و همچنین این موشک از یک سیستم لیزری SACLOS (هدایت لیزری نیمه اتوماتیک) استفاده می نماید.

سیستم هدایت این موشک در برابر اقدامات الکترونیکی مقاوم است و قابلیت عملیات در همه ی شرایط اب و هوایی و روز وشب را داراست این موشک با کلاهک tandem HEAT قابلیت نفوذ ۱۰۰۰- ۱۲۰۰ میلیمتر پشت سر زره واکنش گر را داراست.

همراه موشک ۹M۱۳۳ سه پایه پرتاب ۹P۱۶۳-۱ و دوربین حرارتی۱PN۷۹ نیز می باشد .
طبقه بندی:
ارسال توسط M H 18
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
آمار