بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/03/09


در سال 1996 اولین بار در تلوزیون روسیه به نمایش در آمد که لانچر در حال حرکت شلیک می کرد. این موشک هنوز دارای نام و نشان نبود. گفته می شد که موشکی است که از OKA برگرفته شده. اما دارای انواع کلاهک های جنگی متعارف بود، که شامل کلاهک نفوذگر ضد سنگر نیز و کلاهک الکترومغناطیسی پالس برای درگیری های ضد رادار نیز است. همچنین دارای امکان انفجار سوخت در هوا نیز است. 
در سال 2004 وزیر دفاع روسیه در باره موشکی صحبت کرد که تست های خود را کامل کرده بود و قرار بود تولید انبوه شود. نام این سیستم اسکندر بود. روسیه در همان سال خط تولید این موشک شروع به کار کرد و اولین تیپ شلیک کننده این موشک را تشکیل شد. در سال 2006 توسعه همان موشک با ورژن E شروع شد که بین 500 تا 600 کیلو متر برد داشت. در سال 2006 خط تولید موشک تاکتیکی اسکندر M شروع به تولید کرد که سیستم های آن با ارتش روسیه وفق داده شده بود.
موشک سیستم اسکندر M مجهز به موشک های هدایت شوند تک مرحله ای سوخت جامد است که هر یک در یک مسیر یکپارچه طی مسیر کرده و کلاهک آن جدا نشدنی است. هر موشک می تواند روی یک وسیله نقلیه بصورت مستقل در عرض چند ثانیه شلیک شود. این تحرک اسکندر باعث می شود که پیشگیری از ین موشک بسیار مشکل شود.
اهداف می توانند بوسیله ماهواره، هواپیما، مرکز کنترل و یا سربازان حاضر در محل مشخص شوند. همچنین اهداف می توانند توسط تصاویر اسکن شده به کامپیوتر مشخص شوند. موشک می تواند در میانه راه هدف دیگری را با توجه به قابلیت هدف قرار دادن اهداف متحرک مورد هدف قرار دهد. ویژگی منحصر به فرد اسکندر (نوع M) این است که دارای کلاهک قابل هدایت نوری است که می تواند با انتقال رادیویی رمز شده فرستنده کنترل شود. این فرستنده می تواند آواکس یا وسیله پرنده بدون سرنشین(UAV) باشد.
سیستم هدایت الکترواپتیکی موشک قابلیت Self-Homing (قابلیت تعقیب و رد یابی امواج رادیویی یا رادار ایستگاه فرستنده توسط موشک) را به آن می دهد. موشک می تواند تصویر منطقه یا هدف را گرفته و روی آن قفل کند و با سرعت سوپر سونیک آن را مورد هدف قرار دهد.
موشک در پرواز مسیر را بصورت شبه بالستیک طی می کند و با انجام دادن مانورهای گریز از مرکز و حرکت زیگ زاگی می تواند در هر سپر موشکی نفوذ کند. در فاز های نهای نیز می تواند از خود هدف های جعلی برای سیستم دفاعی دشمن تولید کند. این موشک هرگز از خود همانند سایر موشک ها فشار هوا(جو حول موشک) یا خط سیر باقی نمی گذارد. 
اسکندر دقت، برد و قابلیت اطمینان زیادی از خود بروز داده که روش های مشابه هدف گیری نتوانسته اند به آن دست یابند. بمباران هوای یا موشک های کروز هیچ یک قابلیت اسکندر را ندارند که با سپرهای دفاع هوایی پیشرفته امروزی درگیر شوند.
اسکندر طراحی شده تا در تهدید های خطرناک و مواقع حساس به سرعت در حد کوتاه برد بصورت تاکتیکی عمل کند. همچنین قابلیتهای موشک های برد بلند را در خود داشته باشد. در واقع بیشتر برای این طراحی شده تا واحد های دشمن که قصد جنگ دارند را نابود کند و قابلیت اتش روی دشمن بصورت اقدام متقابل را دارد. دیگر ویژگی مهم این موشک تصحیح خطا و هدف در هنگام شلیک و حرکت بصورت هدف است که آن را مطمئن تر می کند. حرکت مداوم و غیر مشخص لانچر، محاسبات حرکت روی موشک و هوشمند بودن نیز ار دیگر ویژگی های این موشک است.
در سال 2007 اسکندر K که بصورت کروز می باشد تست شد.
انواع ورژنها:
Iskander-M: مخصوص نیروهای ویژه روسیه در برد 400-500km. دقت 5-7m
Iskander-E: ورژن صادراتی که بطور ویژه ای برروی آن محدودیت های تکنولوژیکی برقرار شده. برد 280km دقت 30-70m
Iskander-K : عملکردی مشابه کروز دارد و برد آن 500km است
 کاربری ها و جنگها 
بر طبق گزارشات مرکز تحلیل استراتژی مسکو Iskander-M در جنگ با گرجستان در سال 2008 تست شده است. در این تست موشک تاثیر بالای خود را در تخریب اهداف و زیر ساخت ها نشان داده است. گزارشات از منابع حاکی از آن است که اسکندر ضربات هولناکی با دقت بالا به گردان های تانک گرجستان در Gori وارد کرده است. یک موشک اسکندر نیز با دقت بالا به انبار مهمات گرجستان اصابت کرده که بر اثر انفجار اسیب های زیادی به گردانهای تانک مجاور وارد شده است. مقامات روسی تائید رسمی در باره استفاده اسکندر نکرده اند اما گزارشهای حاکی از آن است که خسارات فراوانی این موشک وارد کرده و از خطرناک ترین، دقیقترین موشک ها است. خود بنده در تصاویر که از جنگ می دیدم واضح بود که تانک با چیزی بیشتر از یک موشک ضد تانک هدف گرفته شده و تکه تکه شده است.
بررسی دولت هلند حاکی از آن است که یک خبرنگار این کشور در جنگ به وسیله سر جنگی ضد نفر این موشک کشته شده است.
کاربران: 
احتمال دارد که بلاروس دارای این موشک باشد 
قرارداد صادرات این موشک به سوریه بسته شده و ممکن است در آینده نزدیک این موشک هولناک را در ارتش این کشور مشاهده کنیم.
البته خبر های از علاقه امارات برای در اختیار گرفتن این موشک وجود دارد. در آینده نزدیک احتمال بودن این موشک در امارات متحده عربی وجود دارد.
اجزاء سیستم 
موشک ها 
وسیله حمل کننده موشک و بار کننده آن روی لانچر(کامیون ماز)
وسیله فرمان دهی و پرسنل(کامیون شش چرخ کاماز)
وسیله ایستگاه آماده سازی اطلاعات (کامیون شش چرخ کاماز)
وسیله تعمیر و نگهداری(کامیون شش چرخ کاماز)
وسیله نقلیه پشتیبانی (کامیون شش چرخ کاماز)
مجموعه تجهیزات مهمات
مجموعه تجهیزات آموزشی و تست TEL و CSV.................
مجموعه اهدافی که می تواند آنها رو مورد اصابت قرار دهد: 
سلاحهای آتش دشمن( سیستمهای موشکی، لانچرهای راکت، توپخانه ها) 
سلاحهای دفاع موشکی و هوایی(به ویژه ایستگاهی)
هواپیماهاو بالگردهای داخل فرودگاه
پست های فرماندهی و گره های ارتباطی
نیروهای که در نواحی متمرکز قرار دارند.
امکانات و زیرساختهای حساس غیرنظامی
سیستمهای موشکی معادل: 
MGM-52 Lance ،Pluton ،Oka ،Tochka ،MGM-140B/E ATACMS ،LORA

منبع :   وبلاگ عشق یعنی ایران 
طبقه بندی:
ارسال توسط hs50
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
آمار