بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/05/29

سیمونوف

نوع : تفنگ نیمه اتوماتیک

خاستگاه : اتحاد جماهیر شوروی

طراح : سرگئی سیمونوف

سازنده : شوروی ، چین ، المان شرقی ، البانی ، کره ، شمالی ، یوگسلاوی

تاریخ تولید : 1944

تعداد تولید شده : 15 میلیون

وزن : 3،86 ک گ

طول : 102 سانتیمتر

اس‌کااس یا سیمونوف تفنگ نیمه‌اتوماتیکی است که در اوج جنگ جهانی دوم توسط سرگئی سیمونوف در شوروی طراحی شد. این تفنگ در دهه ۱۹۵۰ در نیروهای خط مقدم ارتش شوروی به طور کامل با تفنگ کلاشنیکف، که از فشنگ مشابه ۳۹×۷٫۶۲ استفاده می‌کرد، جایگزین شد اما تا دهه‌ها بعد از آن به عنوان تفنگ نیروهای ذخیره همچنان مورد استفاده بود. این تفنگ همچنین به کشورهای متعددی از جمله تقریباً تمامی کشورهای بلوک شرق نیز صادر شده و در کشورهایی چون چین، یوگسلاوی، کره شمالی، آلبانی و آلمان شرقی تولید شده و در بسیاری از جنگ‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

نام کامل و رسمی این سلاح (به روسی: Самозарядный карабин системы Симонова, 1945)‏ به معنی «سیستم کاربین نیمه‌اتوماتیک سیمونوف، ۱۹۴۵» است که اغلب از مخفف آن اس‌کااس (СКС) استفاده می‌شود. در فارسی نام این سلاح بیشتر به صورت سیمینوف یا سیمینُف تلفظ می‌شود. ضمن اینکه بسیاری این نام را به اشتباه برای تفنگ تک‌تیرانداز روسی دراگانف استفاده می‌کنند. سیمینوف با توجه به اینکه دقت بیشتری نسبت به کلاشنیکف داشت تا پیش از ساخت دراگانف در اوایل دهه ۱۹۶۰ در نقش تفنگ تک‌تیرانداز هم استفاده می‌شد.

طراحی سیمونوف در پی مشخص شدن نیاز به یک سلاح سبک و کوچک با لگد کم در دوران جنگ جهانی دوم صورت گرفت. برای این منظور چندین سلاح با فشنگ متوسط ۳۹×۷٫۶۲ میلی‌متری طراحی شدند که سیمینوف نخستین آن‌ها بود. اولین نمونه این سلاح در سال ۱۹۴۵ ساخته و در خطوط مقدم جبهه بر علیه آلمانها آزمایش شد. این سلاح از سیستم گلنگدن مسلح‌شونده با گاز باروت استفاده می‌کند. پیستون گاز آن از نوع کورس کوتاه می‌باشد. تغذیه این سلاح بوسیله شانه فشنگهای ۱۰ تیری صورت می‌گیرد. قنداق این سلاح از جنس چوب است. قابلیت نصب سرنیزه و دوربین تلسکوپی را هم دارد. سیمونوف نسبت به کلاشنیکف از دقت و برد مفید بهتری برخوردار است اما ظرفیت کم فشنگ و نداشتن قابلیت شلیک رگبار از نقاط ضعف آن است. البته از نظر کاربرد غیرنظامی این سلاح همچنان انتخاب ایده‌الی است به ویژه با درنظرگرفتن قیمت ارزان آن. وزن خالی این سلاح ۳٫۸۶ کیلوگرم، طول آن ۱۰۲ سانتی‌متر و طول لوله ۵۲ سانتی‌متر است .
طبقه بندی:
ارسال توسط M H 18
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
آمار