بازدید : مرتبه
تاریخ : 1390/05/11

این بار آمریکا به درخواست شورای امنیت سازمان ملل به لیبی حمله کرد. اولویت ها از کار انداختن پدافند هوایی و قطع کردن ارتباط معمر قذافی با فرماندهانش همچنین ایجاد بک منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی بود.

اولین مرحله حمله شلیک بیش از 110 موشک تاماهاوک از ناو های و زیردریایی های آمریکا و انگلیس مستقر در منطقه بود .

اما تاماهاک چیست ؟

 


       

موشک کروز تاماهاوک موشکی مادون صوت برای حمله به اهداف روی سطح است که قادر به انجام ماموریت در تمام شرایط آب و هوایی با برد حداکثر 1100کیلومتر است . از قابلیت های  این موشک میتوان به برد زیاد ، قابلیت پرواز در ارتفاع بسیار پایین و قابلیت شلیک از زیر دریا اشاره کرد.

در حال حاضر نیروی دریایی آمریکا  از نمونه های BGM-109 این موشک استفاده میکند که قابلیت حمل انواع کلاهک های اتمی ، متعارف و خوشه ای را داراست.

این موشک در سال 1970 ساخته و معرفی شد اما تا به حال گونه های مختلفی از آن ارائه شده است و بر روی آن بهینه سازی های مختلفی صورت گرفته است. که مهمترین آن افزودن یک واحد پیشرفته تبادل داده با سایر مراکز داده مستقر در منطقه نظیر آواکس ها ، ماهواره ها و هواپیماهای بدون سرنشین است .

تاماهاوک مجهز به یک دوربین ویدیویی است که به فرمانده قدرت دیدن اهداف و انتخاب هدف را می دهد همچنین کامپیوتر موشک امکان ذخیره موقعیت 16 هدف را دارد که به  نسبت موقعیت خود به اهداف و میزان سوخت باقیمانده و با توجه به فشار و دمای هوا و ارتفاع تحلیلی از وضع موجود را برای مرکز کنترل ارسال میکند تا نسبت به انتخاب هدف مناسب تصمیم گیری شود.


در حال قیمت این موشک حدودا 402  هزار دلار است  و در اختیار کشور های آمریکا ، انگلیس ، فرانسه و هلند است.

گردآوری : E.SADEGHI

منبع : برگرفته از ماهنامه جنگ افزار  و ماهنامه صنایع هوایی




طبقه بندی:
ارسال توسط hs50
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
آمار